Suur-Savon Hiihdon Piirinmestaruuskilpailut 2024
Etelä-Savon Piirismestaruushiihdot kilpaillaan Mikkelissä sunnuntaina 11.2.2024.
Henkilökohtaiset matkat, hiihtotapa vapaa. Tarkemmat tiedot kilpailukutsussa.
Kilpailupaikkana toimii Rantakylä (Rantakeitaan kenttä, Kunnanmäki 3)
Kilpailun pakkasraja kaikissa sarjoissa -15 astetta. Lämpötila mitataan tunti ennen lähtöä. Lähtöaikoja on myöhäistetty tunnilla kilpailukutsussa ilmoitetusta ajasta.
Mahdollisesta peruuntumisesta ilmoitetaan nettisivuilla juryn kokouksen jälkeen.
Lisätiedote 11.2.2024 klo 8.00
Kilpailun alkua siirretään vilel tunnilla. Ensimmäinen startti on klo 12.00.
Kilpailukutsu
Kilpailun turvallisuusselvitys
Reittikartat
- Rantakylä reittikartat.pdf 129 KB
Tulokset
Suur-Savonpiirin piirinmestaruuskilpailuRantakylä, ensilumenlatu MikkeliMaali 11. 2.2024Tilanne 11.2.2024 13:37 |
© Mikkelin Hiihtäjät
Kilpailun sarjat: N08; N10; N12; M10; M12; N14; M14; N16; M16; N18; M18; N20; NYL; MYL; M20; M50; M60; M70; N60 | ||||
N08 | Naiset 8 vuotta 1.5 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
---|---|---|---|---|
1. | Elli Huoman | Savonlinnan Hiihtoseura | 8:21.6 | |
2. | Elli Toroi | Joroisten Urheilijat | 8:48.1 | +26.5 |
3. | Enna Räisänen | Joroisten Urheilijat | 11:51.9 | +3:30.3 |
Sarjaluettelo | ||||
N10 | Naiset 10 vuotta 2 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Annu Kauhanen | Mikkelin Hiihtäjät | 11:00.1 | |
Sarjaluettelo | ||||
N12 | Naiset 12 vuotta 3 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Annina Kauhanen | Mikkelin Hiihtäjät | 10:44.9 | |
2. | Iida Huoman | Savonlinnan Hiihtoseura | 11:15.5 | +30.6 |
3. | Louna Savolainen | Pieksämäen Veikot | 11:18.5 | +33.6 |
4. | Heta Räisänen | Joroisten Urheilijat | 12:17.7 | +1:32.8 |
DNS | Ella Neuvonen | Pieksämäen Veikot | ||
Sarjaluettelo | ||||
M10 | Miehet 10 vuotta 2 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Niilo Toroi | Joroisten Urheilijat | 7:25.6 | |
2. | Tarmo Tiusanen | Mikkelin Hiihtäjät | 9:23.5 | +1:57.9 |
Sarjaluettelo | ||||
M12 | Miehet 12 vuotta 3 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Paulus Kinnunen | Pieksämäen Veikot | 11:09.3 | |
Sarjaluettelo | ||||
N14 | Naiset 14 vuotta 3 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Anni Kalilainen | Pieksämäen Veikot | 8:47.0 | |
2. | Lotta Lindholm | Savonlinnan Hiihtoseura | 9:37.2 | +50.2 |
DNS | Laura Suutarinen | Mikkelin Hiihtäjät | ||
Sarjaluettelo | ||||
M14 | Miehet 14 vuotta 5 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Roope Laitinen | Mikkelin Hiihtäjät | 13:31.9 | |
2. | Oliver Viitanen | Kerimäen Urheilijat | 14:34.2 | +1:02.3 |
DNS | Valto Savolainen | Pieksämäen Veikot | ||
DNS | Iivo Räisänen | Joroisten Urheilijat | ||
DNS | Aatu Kauhanen | Mikkelin Hiihtäjät | ||
Sarjaluettelo | ||||
N16 | Naiset 16 vuotta 5 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Siiri Lindholm | Savonlinnan Hiihtoseura | 13:24.3 | |
2. | Netta Paloheimo | Kerimäen Urheilijat | 15:50.6 | +2:26.3 |
3. | Milka Mutikainen | Kerimäen Urheilijat | 16:02.8 | +2:38.5 |
4. | Doris Kuparinen | Mikkelin Hiihtäjät | 16:34.0 | +3:09.7 |
Sarjaluettelo | ||||
M16 | Miehet 16 vuotta 8 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Jussi Kalilainen | Pieksämäen Veikot | 22:16.4 | |
2. | Joona Heinikainen | Mikkelin Hiihtäjät | 23:35.4 | +1:19.0 |
DNS | Nuutti Seppänen | Sulkavan Urheilijat -41 | ||
Sarjaluettelo | ||||
N18 | Naiset 18 vuotta 10 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Isla Mähönen | Rantasalmen Urheilijat | 28:59.5 | |
2. | Silja Himanen | Rantasalmen Urheilijat | 32:34.5 | +3:35.0 |
3. | Peppi Seppänen | Kerimäen Urheilijat | 33:51.8 | +4:52.3 |
DNS | Taru Kautto | Äänekosken Huima | ||
Sarjaluettelo | ||||
M18 | Miehet 18 vuotta 10 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Konsta Salminen | Keuruun Kisailijat | 24:08.7 | |
2. | Ossi Mutikainen | Imatran Urheilijat | 24:09.6 | +0.9 |
3. | Eetu Vesanen | Kangasniemen Kalske | 25:03.8 | +55.1 |
4. | Lenni Paloheimo | Kerimäen Urheilijat | 26:12.4 | +2:03.7 |
Sarjaluettelo | ||||
N20 | Naiset 20 vuotta 10 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Pinja Yläharju | Puumalan Hiihtäjät | 28:52.2 | |
2. | Saana Kinnunen | Pieksämäen Veikot | 36:04.9 | +7:12.7 |
Sarjaluettelo | ||||
NYL | Naiset 10 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Kerttu Seppänen | Sulkavan Urheilijat -41 | 26:59.1 | |
DNS | Eeva Haasanen | Vantaan Hiihtoseura | ||
DNS | Maija Tiainen | Savonlinnan Hiihtoseura | ||
Sarjaluettelo | ||||
MYL | Miehet 15 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Vili Hämäläinen | Mikkelin Hiihtäjät | 34:37.5 | |
Sarjaluettelo | ||||
M20 | Miehet 20 vuotta 15 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Vilho Stenman | Jämsänkosken Ilves | 36:59.7 | |
Sarjaluettelo | ||||
M50 | Miehet 50 vuotta 5 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Markku Iivonen | Mikkelin Hiihtäjät | 12:39.0 | |
2. | Jari Turunen | Juvan Urheilijat | 13:15.7 | +36.7 |
DNS | Vakant | Rantasalmen Urheilijat | ||
Sarjaluettelo | ||||
M60 | Miehet 60 vuotta 5 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Arto Kainulainen | Rantasalmen Urheilijat | 15:04.0 | |
Sarjaluettelo | ||||
M70 | Miehet 70 vuotta 5 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Paavo Pajunen | Rantasalmen Urheilijat | 17:21.5 | |
Sarjaluettelo | ||||
N60 | Naiset 60 vuotta 3 km V | |||
Sija | Nimi | Seura | Tulos | Ero |
1. | Liisa Kämäräinen | Rantasalmen Urheilijat | 13:05.4 | |
Sarjaluettelo |
ExTime